“Labs nāk ar gaidīšanu!” Ir pagājis kāds laiciņš, kopš naglu kurpes un sacensību formas ir noliktas maliņā. Taču jūnija sākumā viss tikai sākās – atskanēja signāls, kas ļāva Latvijas izlases dalībniekiem un to kandidātiem piedalīties sacensībās, un vēl pēc kāda laika varēja startēt praktiski jebkurš sportists, kuram sacensības stadionā ir viņa dzīves sastāvdaļa.

Ar laiku kļuva arī skaidrs, ka Latvijas čempionāti BŪS! Latvijas čempionāti pamatā ir galvenās sacensības sezonā, pat neskaitot to, ka mūsu sportisti mēdz pārstāvēt arī valsts izlasi gan Baltijas, gan Eiropas mēroga sacensībās. Sportistiem tā bija jauna iedvesma, mesties treniņos ar jaunu azartu un izdarīt visu iespējamo, lai nostartētu savā labākajā līmenī.

Šogad ir olimpiskais gads, un jau tūlīt visa Latvija sekos līdzi mūsu valsts sportistiem Tokijas Olimpiskajās spēlēs, bet par godu šim notikumam pieaugušo čempionāts tika organizēts kā pirmais, lai sportists var nopelnīt papildus punktus rangā, kā arī tā bija vēl viena no iespējām izpildīt olimpisko spēļu normatīvu. Pieaugušo Latvijas čempionātā Jelgavā startēja Salaspils sporta skolas audzēkņi – A. Bānis, S.Dzenītis, Z.Freimane, M.Ozols, M.Korotkovs – un treneri – A.Feteris, I.Sokolovs. Karstos laika apstākļos bija arī karsti rezultāti – 2 Latvijas čempioni – Sandis Dzenītis un Makars Korotkovs! Savukārt treneriem: Igoram Sokolovam sudrabs un Aigaram Feterim bronza. Jāpiebilst, ka šis bija tieši 100. Latvijas čempionāts.

Igors un Makars abi ir vesermetēji, un pieaugušo konkurencē jāmet 7.260 kg smags veseris. Pēc pirmajiem mēģinājumiem vadībā bija Igors ar 59.65 m tālu metienu, tikmēr Makaram pirmajā mēginājumā – neieskatīts, bet jau otrajā mēģinājumā Korotkovs izvirzījās vadībā un bija pirmais, kas veseri raidīja tālāk par 60 m šajā čempionātā – 60.95 m. Pēc pirmajiem 3 mēģinājumiem vietu sadalījums palika nemainīgs – 1. vietā Makars, 2. – Igors. Savukārt izšķirošajos 3 finālmēģinājumos, konkrētāk, 5. mēģinājumā Andrejs Pavļenkovs no Kokneses nobīdīja Igoru par vienu vietu zemāk, bet I. Sokolovs jau nākamajā metienā atbildēja Andreja mestajam izaicinājumam un aizraidīja veseri aiz 60 m līnijas – 60.12m, kas bija arī viņa labākais rezultāts šajās sacensībās. Makara otrajā mēģinājumā uzrādītais rezultāts tā arī palika nepārspēts – dubultuzvara Salaspilij! (Makars Korotkovs 1.vieta (treneris I.Sokolovs) un 2.vieta Igoram Sokolovam).

Tāllēkšanas sektorā bija ļoti nevienmērīgs un mainīgs vējš, kas visiem tāllēcējiem ietekmēja ieskrējienu. Sandis startēja ar īpašu numuru, savu uzvārdu – tādus numurus piešķir tikai, iepriekšējā gada Latvijas čempiona titula ieguvējiem. Stabila lēcienu sērija – 6.76-6.59-6.63-6.68-6.80-6.76 m, vēl labāk būtu, ja šie rezultāti sāktos ar 7 metriem, bet šoreiz nekā… labākais rezultāts – 6.80 m. Ar to pietika čempiona titulam, atstājot aiz sevis Aleksi Aleksandru Vilnīti, kuram 2 cm tuvāks lēciens – 6.78m, un Rinaldu Smilgu – 6.66m. Kopumā šoreiz rezultāts skaitliskā un vēlamā izteiksmē nesanāca, bet protokolā – pirmās vietas ieguvējs un Latvijas čempions Sandis Dzenītis (Treneris A.Feteris).

Vēl Latvijas čempionātā bronza sporta skolas trenerim Aigaram Feterim 3000m/ kavēkļu skrējienā. Kopā veicot 7 ar pus apļus, katrā aplī (400m) ir jāpārvar 4 šķēršļi un 1 šķērslis ar ūdens bedri. Sākumā Aigars skrēja ar trio, kas bija vadībā, un pat uzņēmās skrējiena vadību, konkurentus atstājot aiz sevis. Pēc veiktajiem 2000 m spēka uzvarai tomēr pietrūka, tādējādi saglabājot 3. pozīciju un finišējot ar jaunu personīgo rekordu 9:42.98. Šķēršļu skrējienā uzvarēja Artūrs Niklāvs Medveds ar rezultātu 9:18:05.

Vēl no Salaspils sporta skolas startēja Z.Freimane 100m – 20. vieta , A. Bānis 3000m/kav – 6.vieta, M.Ozols 400 m – 13. vieta.

Latvijas čempionāts U18 un U20 vecuma grupām Ogrē
Arī šajā čempionātā Salaspils sporta skolas audzēkņi 8 cilvēku sastāvā piedalījās sacensībās – Līva Apse, Laura Sindija Bārena, Zane Freimane, Ramils Gasanovs, Makars Korotkovs, Markuss Ozols, Jēkabs Čudars un Loreta Ķikuste.

Pirmajā dienā uz medaļām, protams, cerēja vesermetēji. Tas arī bija pamatoti, jo Makars Korotkovs, kuram šogad jau bija pieaugušo čempionāta tituls, šoreiz startēja ar 6 kg veseri, kas ir par vairāk nekā 1 kg vieglāks nekā pieaugušo čempionātā. Makars iesāka ar neieskaitītu mēģinājumu, bet jau otrajā mēģinājumā 69.62 m. Jāpiebilst, ka 6 kg veseri viņš šogad raidījis arī pāri 70m robežai – 70.32 m sacensībās Igaunijā, un pēc šāda sākuma likās, ka būs arī šoreiz. Tā, metieniem turpinoties, kopumā 70 m robežu neizdevās aizsniegt – 3 ieskaitīti mēģinājumi, kas visi tālāki par 69 metriem, un iegūts vēl viens čempiona tituls. Ar to prieki vesera mešanā Salaspils pilsētai nebeidzās, jo 2. vietā Ramils Gasanovs, kurš pēc 2 neieskaitītiem mēģinājumiem trešajā spēja savākties un veseri raidīt 41.02m tālu, kas arī izrādījās viņa vienīgais rezultāts, kas atnesa sudraba godalgu. Vesera mešanas sektorā debitēja arī Zane Freimane, kas pēc 100 m skrējiena devās no Ogres uz māju pilsētu Salaspili, kur norisinājās vesera mešanas sacensības, un galu galā tieši šis sektors izrādījās veiksmīgs. Bez sarežģījumiem neiztika tehniskajā ziņā, bet kopumā veseri izdevās aizmest tālāk pa 25 m (25.15 m) un iegūt bronzas godalgu. Zanei tā ir pirmā godalga Latvijas čempionātos.

Tikmēr vēl vienu godalgu pirmajā dienā atnesa Loreta Ķikuste, startējot 1500 m distancē. Jau pirms starta bija skaidrs, ka skrējiens būs sīvs un par godalgu var cīnīties gandrīz visas sacensībās pieteiktās meitenes, tajā skaitā arī Loreta. Pirms starta bija jūtams saspringums un spriedze, bet Loreta zināja, ka jānoskrien pašai labi, tad arī rezultāts būs! Loretai tas arī izdevās – jauns personīgais rekords 1500 m distancē, agresīvi cīnoties par 2.vietu, diemžēl nedaudz pietrūka, bet 3.vieta un bronzas godalga sasniegta ar rezultātu 5:04.88!

Vēl veiksmīgi stratēja arī Laura Sindija Bārena šķēpmešanā, kuras mērķis bija tikt pie 6 metieniem – tas nozīmēja, ka jāiekļūst labāko astotniekā, jo tikai 8 labākās dalībnieces var iegūt papildu 3 metienus. Laura jau pirmajā mēģinājumā laboja savu personīgo rekordu 36.20 m un pēc pirmajiem metieniem ierindojās augstajā 3. vietā, kas viesa cerības uz finālu. Otrais mēģinājums – vēl viens personīgais rekords un gandrīz 2 m tālāk – 38.15 m, tādējādi nostabilizējoties 3. pozīcijā. Metieniem turpinoties, arī citām dalībniecēm rezultāti uzlabojās, un šoreiz Laurai 40 m robežu aizsniegt nesanāca, jo tieši 3 labākās dalībnieces meta tālāk par 40m. Laurai augstā – 5. vieta Latvijas čempionātā.

Pirmajā dienā vēl no sporta skolas startēja J. Čudars 100 m -15.vieta, Markuss Ozols 400 m – 7.vieta, Z.Freimane 100 m – 9.vieta.

Otrajā dienā cerējām uz jauniem personīgiem rekordiem. Dienu veiksmīgi iesāka Jēkabs Čudars, kas ievērojami uzlaboja savu labāko sniegumu 200 m distancē, ierindojoties 25. vietā. Arī meitenes šajā distancē laboja savus personīgos rekordus, attiecīgi Līva Apse ieņēma – 20. vietu, bet Zane Freimane – 13. Savukārt 3000 m distancē Loretai Ķikustei, tāpat kā iepriekšējā dienā, bija cerība uz godalgu, taču šoreiz distance pieveica Loretu un finišu sasniegt neizdevās. Savukārt, iespējams, priecīgākais no stadiona aizgāja Markuss Ozols, kas pēc daudzu sacensību skrējieniem beidzot 800 m veica ātrāk par 2 minūtēm – 1:59,50, kas ir sportista jauns personīgais rekords! Ceram, ka ‘’maisam gals vaļā’’ un rezultātu šajā distancē izdosies uzlabot. Lai izdodas! Vēl startēja L.Apse – 400 m -18.vieta, Z.Freimane diska mešanā – 6.vieta.

Latvijas čempionāti U14 un U16 vecuma grupās
Latvijas čempionātu sērijas turpinājās, šoreiz Tukumā ar U14 grupas čempionātu. Jāteic, ka, lai tiktu uz Latvijas čempionātu šajā vecuma grupā, iepriekš jāizpilda Latvijas Vieglatlētikas savienības izstrādātie normatīvi, kas šogad izrādījās diezgan augsti, kā arī noteikts limitēts dalībnieku skaits. Sistēma vienkārša – izpildi normatīvu, tiec pie starta, bet, ja, piemēram, tāllēkšanā 32 dalībnieki un normatīvu izpildījuši tikai 20, tad pārējie 12 sportisti tiek pielaisti sacensībām pēc sezonā uzrādītajiem rezultātiem.

Uz U14 grupas čempionātu devās 4 sporta skolas audzēkņi – Sofija Pilāte, Renārs Rozenfelds, Daniels Gribs, Rihards Vladimirovs. Sacensības uzsāka Sofija 80 m barjerotajā distancē, kurai pēc rezultātiem bija jābūt potenciālajai medaļniecei vai pat uzvarētājai, taču šoreiz barjeras Sofiju nežēloja. Starts labs, ar ātrumu viss bija kārtībā. Pirmā barjera.. otrā.. trešā.. Sofija ar blakus celiņā esošu dalībnieci krietni izrāvās un attālinājās no pārejām. Piektā barjera pārvarēta nedaudz par augstu, bet tad 6. barjera – atspērienkāja neveiksmīgi aizķerās aiz barjeras, līdzsvars tika zaudēts – kūlenis vienlaikus ar barjeru un diemžēl fināla skrējiens gāja secen. Finišs gan bija sasniegts, bet pēdējā barjera pārvarēta, kāpjot pāri un ar asarām aizejot līdz finiša līnijai. Pēc krittiena bija jāsaņemas vēl gaidāmajam 300 m skrējienam. Veiksmīgāks starts izdevās Renāram, kas arī startēja barjerotā distancē, laboja personīgo rezultātu priekšskrējienā un izcīnīja vietu fināla skrējienā. Fināla skrējienā piedalās 8 sportisti, kas uzrādījuši augstvērtīgākos rezultātus priekšskrējienā. Finālskrējienā rezultātu izdevās uzlabot par 1 pieklājīgu sekundes simtdaļu – 13.86 s, kas Renāram deva 7. vietu 80 m barjerotajā distancē. Latvijas čempionātā uz startu devās arī Daniels – 2000m skrējienā. Danielam debija šajā distancē, un jau no pirmajiem metriem viņš uzņēmās līdera vadību, bet pēc 500 m cits dalībnieks veica izrāvienu un apsteidza viņu. Daniels turpināja skrējienu savā tempā, un pēc 1200 m bija skaidrs, ka būs jācīnās ar Valmieras sportistu par sudraba godalgu. Pēdējo apli Daniels iesāka kā otrais un nedaudz sāka attālināties no trešās pozīcijas, bet viss izšķīrās pēdējā taisnē, kur abi sportisti jau bija plecu pie pleca. Finišs sasniegts, skaidrs, ka medaļa būs, bet kāda? Pēc fotofiniša apskates, par 0,02 s tomēr nācās piekāpties otrajai vietai un šoreiz bronzas godalga ar rezultātu 7:13,16. 1000 m distancē uz startu devās Rihards. Viņam jau vairākas sacensībās pēc kārtas mērķis bija noskriet šo distanci ātrāk par 3 minūtēm un 20 sekundēm. Rihards startēja ātrāko dalībnieku skrējienā, kas viesa cerības, ka jābūt! Pēc pirmajiem 500 m rezultāts – 1:36 min, ja turpinātu tādā tempā, rezultāts finišā varētu būt 3:12! Taču, pēdējo apli iesākot, sportists cīnījās, temps nedaudz kritās un finišs 5. pozīcijā ar rezultātu 3:21.15, kas ir Riharda jauns personīgais rekords. Cerētie 3:20 neizdevās – tie jāatstāj uz nākamo reizi. Sacensības noslēdza Sofija ar 300 m skrējienu – arī tur bija iespēja pacīnīties par medaļu. Skrējienu Sofija iesāka salīdzinoši mierīgi, pēc 50 m strauji sāka veikt paātrinājumu un bija priekšā pārējām dalībniecēm, bet finiša taisnē spēka pietrūka, kājas nogura un savā skrējenā Sofija finišēja kā otrā. Lai arī Sofija startēja spēcīgākajā skrējienā, kopumā jāsamierinās ar vienu vietu uzreiz aiz pjedestāla – 4.vieta 300m distancē. Kopumā prieks par sporta skolas audzēkņiem, jo visi spēja ielauzties top 10 Latvijas čempionātā.

U16 vecuma grupas čempionāts norisnājās Ogrē, kas pārcelts no sākotnēji paredzētā Jēkabpils stadiona. Šeit sacentās 2006. -2007.g. dzimušie sportisti. Salaspils sporta skolas pārstāvniecībā šoreiz visi jaunākie – 2007.g.dz. – Agate Bainora, Filips Rilss, Ēriks Anspaks, Estere Kļaviņa, Ričards Kokins un Ralfs Bartušauskis.

Pirms sacensībām bija jau skaidrs, ka galvenais uzdevums ir personīgais sasniegums. Filips sacensības sāka kā pirmais un startēja 100m distancē, kur nelielā pretvējā spēja sasniegt personīgo rezultātu 13.32 s (17. vieta). Lodes grūšanā meitenēm startēja Agate, kas otro reizi mūžā grūda 3 kg lodi. Vēlme bija tikt pie kārotajiem 10 metriem, bet šoreiz par metru mazāk – 9.00 m, kas deva Bainorei 15. vietu. Ievērojamāko progresu uzrādīja Ēriks Anspaks, kas spēja uzlabot savu personīgo rekordu pa 19 sekundēm 2000 m distancē –7:14.6 – rezultātā 11. vieta. Trīssoļlēkšanā debitēja Estere, kurai sacensībās nevedās tik labi kā treniņos, arī, līdzīgi kā Agatei lodes grūšanā, Esterei bija vēlme salēkt 10 metrus, šoreiz gan tuvu, bet arī jāatstāj uz nākamo reizi – 9.82 m – 14. vieta. Pirmo dienu noslēdza Estere un Filips 400m skrējienos – attiecīgi ierindojoties 33. un 17. vietā.

Otrajā dienā Estere Kļaviņa debitēja arī 300 m/b distancē. Mērķis bija noskriet ātrāk par 55 sekundēm, kas būtu ļoti labs sniegums pirmajās sacensībās. Estere pārsteidza, uzvarot savā skrējienā, uzrādot rezultātu 53.04 s un izcīnot 13.vietu. Sarežģīts skrējiens ir 1500 m kavēkļu skrējiens, kur startēja Ēriks, kam arī debija šādā distancē, ko visnotaļ veiksmīgi noslēdza, finišējot augstajā 7.vietā. Lielākas cerības bija uz diska metējiem Agati un Filipu, bet šoreiz labie metieni izpalika un savu labāko rezultātu neizdevās uzrādīt, neiekļūstot finālā – Filipam 15., bet Agatei – 11.vieta. Otrajā dienā augstlēkšanā startēja Ričards Kokins, kas pārliecinoši veica sākuma augstumā novietoto latiņu 1.50 m, arī 1.55 m pārvarēja bez problēmām (sportista personīgais rezultāts), bet augstums 1.60 m vairs nepakļāvās, kur pēc 3 neveiksmīgajiem mēģinājumiem sacensības noslēdza 13. vietā. Noslēgumā Salaspils sporta skolas komanda: Ralfs Bartušauskis, Filips Rilss, Ričards Kokins un Ēriks Anspaks startēja mazajā zviedru stafetē – 100m+200m+300m+400m, uzrādot 7. rezultātu Latvijas čempionātā.

Aizvadīti Latvijas čempionāti ar mūsu sportistu startiem – citam veiksmīgāk, citam šoreiz ne tik veiksmīgi, bet sports ir sports, tajā redzamas interesantas cīņas, sportistu cīņasspars, emocijas un gandarījums par paveikto. Vēl pāris sacensības, kas ir mazāka mēroga, un pamazām jau ar skatu uz ziemas Latvijas čempionātiem, kur jāsacenšas telpās dažādās disciplīnās.

Aigars Feteris, Salaspils sporta skolas vieglatlētikas treneris